Rozwój sportu w Polsce na przestrzeni wieków

Sport był bardzo ważny dla Polaków już od dawna, choć naprawdę ciężko wyobrazić sobie chłopów pańszczyźnianych, którzy dla rozrywki po pracy w polu uprawiali jogging lub podnosili ciężary.

Sport w XIX wieku

Wiek XIX był czasem ogólnego rozwoju duchowego, umysłowego i fizycznego Polaków. Uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej kojarzyło się z hartem ducha, tężyzną fizyczną i ogólnym poważaniem wśród społeczeństwa. Duży wkład w rozwój sportu w Polsce w czasach rozbiorów mieli pedagodzy – w 1888 roku dr Jordan utworzył w Krakowie pierwszy ogródek do uprawiania ćwiczeń fizycznych, tak zwany „ogródek jordanowski”, których później powstało w Polsce więcej. Otwierano również różne towarzystwa sportowe zrzeszające miłośników szermierki, łyżwiarstwa, wioślarstwa i innych sportów.

Sport w Polsce w okresie międzywojennym

Po I wojnie światowej w Polsce zaczęto tworzyć różne związki sportowe, na przykład Polski Związek Piłki Nożnej funkcjonujący do dziś. Co istotne, w tamtych czasach igrzyska olimpijskie nie miały wiele wspólnego z obecnymi. Startować w nich mogli wyłącznie amatorzy, stawiano na takie wartości jak konkurencja, walka, hart ducha.

Rozwój sportu po wojnie

Po II wojnie światowej, gdy Polacy w końcu podnieśli się po latach niepowodzeń, głodu i biedy, sport w Polsce znów zaczął odżywać. W szkołach wprowadzono obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego, tworzono najróżniejsze kluby sportowe zrzeszające zarówno amatorów jak i zawodowców. To właśnie wtedy Polacy zaczęli osiągać prawdziwe sukcesy w spocie na arenie międzynarodowej – na przykład w piłce nożnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *