Co najchętniej trenują Polacy?

Sport jest bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka i dla siebie samych powinniśmy uwzględniać jakąkolwiek aktywność fizyczną przynajmniej dwa razy w tygodniu. A jak to wyglądało na przestrzeni dziejów?

Sporty naszych dziadków

Nasi pradziadkowie i dziadkowie żyli w szczególnie ciężkich czasach – wojny, głód i brak bezpieczeństwa z pewnością nie wpływały korzystnie na rozwój sportu w Polsce. Choć ci, którzy mieli szczęście chodzić do szkoły mogli cieszyć się obowiązkową gimnastyką i zajęciami ruchowymi na dworze, wiele dzieci nie miało tej możliwości. Zarówno dorośli jak i dzieci żyjące na obszarach wiejskich jako jedyna aktywność miały pracę w polu lub u kogoś w innych obszarach. Po pracy mało kto z dorosłych myślał o jakimikolwiek sporcie, zresztą – mało kto cierpiał wtedy na nadwagę lub choroby cywilizacyjne wynikające z braku ruchu.

Co ćwiczyli nasi ojcowie?

Nasi rodzice mieli już nieco więcej możliwości uprawiania sportowej aktywności. Chłopcy po szkole chodzili grać „w gałę” na boisko, dziewczynki uprawiały gimnastykę, grały w gumę, trenowały różne akrobacje, takie jak choćby szpagat lub stanie na głowie. Sport uprawiało się bardzo chętnie i często – z braku alternatywy dla spędzania wolnego czasu, gdyż nie było wówczas komputerów i Internetu.

Co trenują nasze pokolenia?

Z czasem chęć do amatorskiego uprawiania sportów u Polaków zanikała – dużo chętniej komentujemy wyczyny sportowców w telewizji, niż sami sięgamy po piłkę. W celu podreperowania zdrowia chodzimy na siłownię lub biegamy, jednak robimy to raczej z musu niż z chęci zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *